Η Ελλάδα συντρίβει την Κούβα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών πόλο

Η εθνική ομάδα πόλο γυναικών της Ελλάδας σημείωσε την πρώτη τους νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019, αφού κέρδισε την Κούβα 20-4.

Οι Έλληνίδες ξεκίνησαν πολύ καλά, βρίσκοντας τον εαυτό τους μπροστά 5-0 μετά την πρώτη περίοδο παιχνιδιού. Μετά επέκτειναν το προβάδισμα τους στο 11-0 στη δεύτερη περίοδο, αλλά οι Κουβανές μείωσαν τη διαφορά στο 11-3 με το ημίχρονο. Στη συνέχεια η Ελλάδα σημείωσε άνοδο 16-3 μετά από τρεις περιόδους, και τελικά βγήκε στην κορυφή 20-4.

Ο Αλκίστης Αβραμίδου ήταν αναμφισβήτητα η MVP, καθώς οδήγησε τις Ελληνίδες με έξι γκολ. Η Ελένη Ξενάκη ήταν επίσης βασικός συνεργάτης, καθώς σημείωσε τρία γκολ.

Η Ελλάδα θα ολοκληρώσει το ομαδικό παιχνίδι την Πέμπτη κατά του Καζακστάν. Το Καζακστάν κτύπησε την Κούβα 9-6 και έχασε στην Ισπανία 18-6 στους προηγούμενους δύο αγώνες της ομάδας.